Açık parfüm

Açık parfüm, gerçek parfüm diye tabir edilen ünlü markaların tanınmış modellerinin, belirli işlemler ile (standartlara uygun olmak şartı göz önünde bulundurularak) benzer şeklinin üretilip uygun fiyata alıcılara sunulması amacı ile oluşturulan parfüm çeşitlidir. Açık parfümde kullanılan malzeme kalitesi ve sağlık şartlarına uygunluk önemli faktörlerdir.

 

açık parfüm, doldurma parfüm

 

ALIŞVERİŞ YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Açık parfüm satmak yasak mı?

Açık parfüm satışı kesinlikle yasak değildir. Kullanıcılar ya da araştıranlar açık parfüm ile sahte parfümü karıştırıyor olabilirler. Sahte parfüm, büyük markaların parfümlerini, firmanın haberi olmadan kendisine ait şişeleri ve kutuları kopyalayıp, yasal olmayan şekillerde içindeki parfüm sıvılarını da kendilerinin yaptıkları, yani birebir benzetmeye çalışıp satılması için ortaya çıkarılan ürün, sahte parfümdür. Açık parfümde böyle bir durum yoktur. Fakat açık parfüm alırken merdiven altı olmayan, özel belgelere haiz, bunun yanında kimyager veya eczacı çalışanı firmasında bulunduran, sağlık bakanlığı bildirimi olan açık parfüm firmalarından alışveriş yapmanızı tavsiye ederiz. Sağlık bakanlığı bildirimi olması için zaten bu kişilerin (kimyager - eczacı) firma çalışanı olması gerekiyor. Bu yüzden açık parfüm alırken, firmaya sağlık bakanlığı bildiriminin olup olmadığını sorabilirsiniz. Kısacası açık parfüm, sahte değildir. Açık parfüm, tester parfüm de değildir. Aslında açık parfüm ibaresi de sadece bizim ülkemize özel bir tanımdır. Açık parfüm yerine, konuyu daha iyi anlamak için bu parfümlere benzer muadil parfümler denilebilir. Bu tanım daha iyi olacaktır. Yüksek kalitede ve sağlık şartlarına uygun açık yani muadil parfümler her zaman tercih edilebilir.

 

Açık parfümler kalıcı mı?

Bu sorunun cevabına değinecek olursak, bizce bu soru baştan yanlış bir soru şeklinde düşünülebilir. Neden diye sorulacak olur ise, soruyu şu şekilde değiştirebiliriz. Açık parfüm alırken, karşılığı olan benzer parfümün marka ve modeline göre kokusu kalıcı mıdır? Çünkü her parfümün kalıcılığı ve fark edilirliği farklıdır. Bu orijinal diye tabir edilen parfümlerde de geçerlidir. Yoğun ve ağır içerikli notalara sahip bir koku, her zaman hafif içerikli bir parfüme göre daha kalıcı olacaktır. Bazı notaların buharlaşması çok kolaydır. Buharlaşma hızı yüksek olan notalar genelde daha fark edilirdir. Örnek olarak hafif bir çiçek kokusunun kalıcılığı ile ağır bir vanilya kokusu aynı olamaz. Bir parfümün çok kalıcı olması, onun kaliteli olduğu anlamına da gelmez. Sentetik içerikleri bol bir esans daha çok kalıcı olabilir. Hem de daha ucuza mal edilir. Önemli olan parfümün veya esansın kaliteli kokması ve kalite ile birlikte kalıcılık olarak doyurucu olmasıdır. Bu iki dengeyi başaran açık parfüm firmaları daha çok sabit müşteriye sahip oluyor. Çok kalıcı bir parfüm istiyor iseniz, ağır parfüm modellerine yönelebilirsiniz. Fakat havaların sıcak olduğu dönemlerde bu size güzel hisler uyandırmayabilir. Yaz sıcaklarında daha ferah, havadar parfümler seçebilirsiniz. Bu yüzden parfüm alırken her parfümün kalıcılığının aynı olmadığını belirtmemiz gerekiyor.

Hem koku kalitesi çok iyi, hem güzel performans veren açık parfümleri tercih ediniz. Unutmayınız çok ucuz ve kalitesiz esanslar da kalıcı olabilir. Güzel kokmayan bir parfümün kalıcılığı sizi tam tersi rahatsız edecektir. Konuya bu açılardan da bakmanız gerekiyor.

 

Sahte parfüm nasıl anlaşılır?

Sahte parfümü yukarıda da bahsettik. Sahte parfüm orijinali ile aynı ambalaj, şişede sunulmuş ve markanın haberi olmadan alakasız formülle yapılmış ve bu şekilde satılan parfümlerdir. Eğer bir parfümün fiyatı büyük ve tanınmış güvenilir mağazalarda X fiyata satılıyor ise ve buna rağmen yine aynı ambalaj ve içeriğe sahip bir parfümü birileri size en az 10/1 fiyatına satıyor ise orada bir soru işareti her zaman aklınızda belirmelidir. Bu ürünün kesin sahte olduğunu mu belirtir? Tabi ki hayır. Belki gerçekten çok ucuza satan bir mağazaya veya satıcıya denk gelmiş olabilirsiniz. O zaman diğer faktörlere de bakalım.

Gerçek diye tabir edilen ürünlerin kutu ve şişesine seri numarası konulur. (Her marka için geçerli değil) Ama şimdiki sahte parfüm dünyasında bunları da çok kolay bir şekilde yapabiliyorlar. Aldığınız ürünün gerçeğinde ikisinde de var ise en azından bu şekilde ayrım yapabilirsiniz. Tabi bu bir ihtimaldir.

Gerçeğini kullandığınız veya gördüğünüz parfümün sıvı rengi ile sahte olanın arasında ton farklılığı olabilir. Bu bir ayırt etme yöntemi olarak kullanılabilir.

Gerçek parfümlerin ambalajları, hata oranı çok düşük ya da hiç olmayacak şekilde üretiliyor. Ambalaj kalitesi de sizi ayırt etme konusunda ip uçları verebilir.

En iyisi parfümü denemektir. Daha önce bildiğiniz gerçek parfümden farklı kokacaktır. Parfümü daha önce hiç denemedi iseniz, bilen biri ile alışveriş yapabilirsiniz. Bütçenizi zorluyor diye aşırı derecede ucuza gerçek parfüm buldum derken sonra üzülmeyiniz. Bu riskler yerine benzer kaliteli açık parfüm almak daha mantıklı görünüyor. Ya da güvenilir firmalardan parfümler almalısınız.

parfüm

En iyi parfüm markası hangisi?

En iyi parfüm markası kişiden kişiye değişir. Araba dünyasında da durum aynı değil mi? Biri Mercedes markasını sever, siz BMW markasını seversiniz. Bu soruya ek olarak en iyi parfüm modeli hangisi? soruları soranlar da var. Aynı örneği verecek olur isek siz Mercedes markasında spor serileri seversiniz, bir başkası için klasik modeller daha uygundur. Ya da kimi C serisi sever, kimi başka bir seri ki bunların içinde de çeşit çeşit kategoriler var. Parfüm dünyasıda böyledir. Odunsu bir kategoriyi seversiniz ama onunda yüzlerce çeşidi bulunmaktadır. Mavi renk vardır ama size milyonlarca farklı mavi renk gösterebilirim. (Koyudan açığa doğru) kısacası herkesin tarzı farklıdır. Örneğin firmasında 300 model parfümü olan bir parfüm firmasına, en iyi parfüm bunların içinden hangisi? sorusunu sorunca buna verilecek cevap sizin tarzınıza en uygun olan parfümdür. En iyisi diye bir şey olsa idi firma neden 300 modeli yapma zahmetine girsin ki? Siz vanilyalı tatlı kokular severseniz, o tarz parfüm sizin için en iyisidir. Kimi acı kokular, kimi çiçekli kokular, kimi alıcılar da odunsu kokulara ilgi duyar.  Nasıl en güzel araba sahip olduğunuz tarz araba ise, en güzel parfümde tarzınıza uyan parfümdür. On binlerce dolarlık bir parfümün kokusu size hiç hitap etmeyebilir. Ya da çok uygun fiyatlı bir parfüm sizi mest edebilir.  Ferrari öven arkadaşınız ile Lamborghini tartışmasına girebilirsiniz.

 

Niş koku ne anlama gelir?

Elbette lüks parfümler hakkında çok şey yazıyoruz, yeni ürünler tanıtıyoruz ve tematik incelemeler hazırlıyoruz ancak bazen her birimiz özel bir şey koklamak istiyoruz. İlk olarak, kısa bir not: Seçici veya niş kokular, lüks kokulardan daha karmaşık bir bileşimdir ve en beklenmedik notalara sahip benzersiz bir bileşimdir.  Sınırlı sayıda seçkin parfüm üretilmektedir. Mağazalarda sunulan şişe sayısı, kitlesel pazarı çok farklıdır. Bir parfümcü yani parfüm tasarlayan parfümör, böyle bir koku üzerinde üç aydan üç yıla kadar ve hatta daha uzun süre çalışabilir.  Dünyanın her yerinden sadece yüksek kaliteli malzemeler seçilir. Her niş parfümün kendine has bir tarihi vardır ve parfümcülerin de dediği gibi, kollarını sadece seçkin azınlığa açan bir ruh, "kendi parfümünüz" gibi bir kavram boşuna değil. Kısacası belirli sayıda üretilen çok değerli notalara sahip parfümlere ‘niş’ parfüm diyoruz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR