Sıkça Sorulan Sorular

 

Alberto Sego ile İletişim Nasıl Yapılır?

Bizlerle iletişime geçmek için online alışveriş sitemizde bulunan İletişim sayfamızı veya müşteri hizmetleri numaramızı kullanabilirsiniz.

0553 394 71 71 whatsapp hattımız

 

 

Siparişim Kaç Gün İçerisinde Gelir?

Sitemiz üzerinden vermiş olduğunuz tüm siparişler 5 iş günü içerisinde kargoya teslim edilmektedir. Tüm siparişler anlaşmalı kargo ile gönderilmekte olup, kargo firmasının dağıtımına ve hızına bağlı olarak tarafınıza teslim edilmektedir.

 

 

 

Adres Bilgisi Gerekli Midir? 

Ürünlerimizin size doğru ve hızlı bir şekilde teslim edilmesi için ve yasal olarak faturanızın alınabilmesi için adres vermeniz gereklidir.

 

 

 

Üyelik Avantajları Nelerdir?

Sitemize üye olduğunuzda; ürünlerimiz ile ilgili yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar edilirsiniz.

 

 

 

Parfüm Notaları Nedir ?

Parfümlerde, temel çözücü olarak alkol ve su kullanılır. Sürüldüğü zaman parfümlerde bulunan çözücüler vücut ısısı tarafından hızla dağılır ve uçar. Geriye kalan parfüm ise uzun saatler boyunca vücuttan buharlaşarak etrafa yayılır. Buharlaşma hızı ve kokunun gücü parfümün nota sınıflandırılmasını kısmen belirler. Her parfüm üst nota, orta nota, alt nota olarak adlandırılır.

Üst nota
Tepe veya baş notası da denir. Parfümü sıktığınızda aldığınız ilk kokudur. En uçucu esanslardan oluşur.

Orta nota
Kalp notası da denir. Parfümün "tema"sını belirleyen kısmıdır. Kokunun cilde yerleşmesiyle belirginleşir. 

Alt nota
Dip nota da denir. Parfümün gerçek kişiliğini, kalıcılığını ve başarısını belirleyen kısımdır. Kalıcılığı kullandığınız parfümün konsantrasyonuna göre değişir.

 

 

 

Son Aldığım Parfüm ile Bir Öncekinin Rengi Aynı Değil. Bunun Sebebi Nedir?

Parfümlerin renk farklılığı tamamen doğal esansların kendi karakteristiği ile alakalı bir durumdur. Yani bir sezon ( örneğin kış mevsimi ) oluşan norlimbanol şeffaf ise bir sonraki sezonda daha sarı olabilmektedir. Dolayısıyla renkte olan faklılık eser miktarda kokuya da özellikle ilk notalarına sirayet edebilir fakat kesinlikle ana koku da herhangi birdeğişiklik olmaz. Bu durum tüm esanslar için geçerlidir. Bu sebeple aynı kokuya sahip parfümler farklı renklere sahip olabilirler ve aynı sebeple orjinal parfüm üreticileri bu durumdaki ürünleri için parfüm renginin anlaşılamayacağı yada görünemeyeceği şekilde şişeleme yollarına giderler.

 

 

 

Parfümlerinizdeki Esans Oranı Nedir?

Her parfüm modeli için ayrı çalışma yapılır. Özel filtrelenir ve demlenir. Daha sonra  satışa sunulur. Ürünlerin içerisindeki esans oranları modeline ögre değişir. Bir parfümde esansın oranı değil kalitesi önemlidir. Litresi 40 dolar olan bir esans ile yine litresi 400 dolar olan bir esansın karşılaştırılması yanlış olur. Ucuz veya kalitesiz esansların oranları yüksek olsa dahi, oranı fazla olması durumunda yine de kaliteli performans göstermez. Ürünlerimizde yüksek kaliteli esanslar kullanılır.

 

 

Nasıl Ödeme Yapabilirim ?

Kredi kartı yada havale ile ödeme yapabilirsiniz.

 

 

İnternet Sitenizde Alışveriş Yapmak Güvenli midir?

İnternet sitemiz 256 bit SSL sertifikası ile korunmaktadır.

 

 

Parfüm ve Esansiyel Yağların Değişimi Nasıl Yapılmaktadır?

Kullanılmış ürünleri veya kullanılmamış olup 10 günü aşmış ürünleri iade almamaktayız.  10 gün içerisinde hiç kullanılmamış parfümü iade alıyoruz. (ürünün paketi açılmamış olması gerekmektedir)

Koku seçim mevzusu, zevkine hitap etmeme gibi konularda kesinlikle değişim veya iade yapmıyoruz. Alışveriş yapan her kişi bunları kabul etmiş sayılır.

 

 

İade Süresi Kaç Gündür?

İnternet mağazamızdan almış olduğunuz ürünleri ambalajını açmadan, ürünü kullanmadan, satılabilir özelliğini kaybettirmeden teslim tarihinden itibaren 10 (on) gün içerisinde internet mağazamız yetkilileri ile irtibata geçerek iade edebilirsiniz. Ürünlerin faturası ibraz edilmek zorundadır.

Ürün iadelerinde anlaşmamız olan kargo firması ile geri iade yapılmak zorundadır. Kargo iadesi yapılırken siparişi geçen müşteri bilgileri ile aynı isim soy isim veya firma ismi olmalıdır. Başka isim veya anlaşmamız olmayan başka bir kargo firması iade gönderimi yapılan paketler tarafımızdan kabul edilmemektedir.  

 

 

Kargo Teslimatı Sırasında Müşterilerimizin Dikkat Etmesi Gereken

Ürünü kontrol etmeden, paketi teslim aldığınıza dair imza atmayın
Kargo geldiğinde kargoyu açıp denetim etmeden, direk kargo görevlisinin uzattığı, teslim aldığınızı gösteren kağıdı imzalamak yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. ( Yeni sistemde telefonunuza gelen sms kodu ) Bu belgeyi imzalamadan öncelikle dikkat etmeniz gereken birkaç ciddi nokta var.

Bu kağıdı imzaladıktan sonra ürünü resmi şekilde teslim almış oluyorsunuz ve kargo şirketinin rolü bu noktada bitiyor. Bu sebeple imza atmadan öncelikle ürününüzün paketini açarak, herhangi bir hasar olup olmadığına, ürünün eksiksiz bir biçimde teslim edildiğinden emin olun. şayet ürün eksiksiz ve hasarsız bir şekildeyse o zaman kargo görevlisinin uzattığı belgeyi imzalayabilirsiniz veya gelen teslimat kodunu kargo personeline söyleyebilirsiniz. Kargo görevlisi acelesi olduğunu söyleyebilir ve hemen gitmesi gerektiğini de söyleyebilir bunun sizin yasal hakkınız olduğunu unutmayınız.

Ürünü kargo görevlisinin yanında kontrol edin
Satın aldığınız ürünün paketini kargo görevlisinin önünde açın. eğer kargo görevlisinin önünde açmazsanız, herhangi bir eksik olması halinde bunu ispat edemezsiniz. Bu sebeple ürününüzü kargo görevlisinin beraberinde denetim etmeniz gerektiğini unutmayın.

Ürün hasarlıysa ve ya eksikse “Hasar Tespit Tutanağı” isteyin
Eğer üründe bir hasar ve eksiklik varsa, kargo görevlisinden “Hasar Tespit Tutanağı” düzenletin ve ürünü kargo görevlisine geri verin. Kargo şirketi de bu tutanakla beraber gönderici firmaya kargoyu teslim etsin. Hasar Tespit Tutanağı’nı hazırlamadan öncelikle ürünü teslim aldığınıza dair bir imza atmamış olmanız gerekmektedir.

Teslimat esnasında adreste yoksanız kargonuz en yakın şubeye bırakılır
Ürün teslimatı sırasında alıcı kişi teslimat adresinde yoksa kargo firmasının görevlileri bu paketi en yakındaki kargo şubesine bırakırlar. Buradaki sıkıntı ise bazen kargo görevlileri, alıcıyı adreste bulamadıklarında, bırakmaları gereken notu bırakmadan adresinizden ayrılmalarıdır. Aceleyle adresten ayrılan görevli, şahıs adreste yoktu diyebilir ancak kullanıcıyı bilgilendirmesi gereken not bırakması gerekmektedir. Kendisine not bırakılan müşteri ise bu halde kargo şirketi yerine ürünü aldığı şirketle irtibata geçiyor. Gönderimi yapan firma, tek tek bütün kargoları takip etmediği için de onlar da kargo şirketiyle temasa geçmeye çalışıyorlar ve sonrasında hikaye yine “biz alıcıyı evde bulamadık” cümlesine dönüyor.

Peki bu durumu önlemek için ne yapmak gerekiyor? Dikkat edilmesi noktalardan ilki gönderici firmanın, ürün takibi bilgileri sırasında, paketin ortalama şekilde kaç gün arasında alıcıya ulaşacağını bildirmesinin gerekliliği. Müşteri de ortalama süreyi takiben, eğer hala kargo eline ulaşmadıysa, kargo şirketiyle irtibata geçerek bilgi almalıdır. Doğal olarak burada en büyük görev yine kargo şirketlerine düşüyor.

Hacmi büyük ağır eşyaları kargo görevlileri daireye teslim etmeyebilirler
Beyaz eşya, mobilya ve benzeri ürünler, ağır ve büyük oldukları için kargo görevlilerince üst katlardaki evlere taşınmayabilir. Bu tip eşyaların teslimatı esnasında kargo firmaları, sırf apartmanın kapısına kadar teslimat yaptıklarını belirtiyorlar. hukuki olarak tam bir netliğe kavuşmamış bir konu bulunduğu için satın alanların internetten bu tip büyük ve ağır ürünleri satın almadan evvela, satıcı firmadan bu konu ile ilgili detaylı bilgi almaları, 3 taraf içinde yaşanabilecek hastalıkların azalmasında yararlı olabilmekte. nebati ki bu tip büyük ve ağır ürünlerin satışını yapan şirketlerin, kargo teslimatı sırasında kullanıcının kapısına kadar bu eşyaların taşınmasını sağlayabiliyor olması da tüketiciye bir itimat verecektir.

Kargo şirketi telefonla bildirim yapmak zorunda değil

Bazı müşteriler ürün teslimatı esnasında kargo şirketlerinin kendilerini arayacağı yanlışına düşerler. Kargo şirketlerinin ürün teslimi için telefonla arama zorunluluğu yoktur. Bu tip durumlarda eğer kargo şirketi size telefonla bildirim yapacaklarını belirtmişse ancak bu durumlarda teslimattan önce sizi arayarak haber verirler. Normal şartlarda kargo şirketi direk verdiğiniz adrese gelir ve teslimatı yapar.

Kargonuzun takibini yapmayı ihmal etmeyin
Online alışverişin kullanıcıya kolay bir biçimde alışveriş imkanı sunuyor olması, tüketicinin üzerinden sorumlulukları kaldırmıyor. E-ticaret şirketlerinin büyük bir kısmı kargo takibi bölümüne sahip ve kullanıcılar, sitelerdeki bu bölümden kargolarını takip edebiliyorlar. Şayet zamanında ulaşmayan ve geciken kargolar gözünüzü korkutuyorsa, siparişi verdikten sonra bu bölümlerden kargonuzu her zaman takip ediniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR